DİL SEÇENEĞİ

Formun hangi dil olduğunu ifade eden kısımdır. Burada dil seçeneği " tr " yazıldığı için, " Form Başarılı " sayfası Türkçe dilinde görüntülenecektir. Tabi ki bu yöntemi sadece iki dilli site oluşturmak için değil, 20 dilli site oluşturmak için de kullanabilirsiniz. Diğer dillere formu eklemek isterseniz Türkçe için "tr", Rusça için "ru", İngilizce için "en", Almanca için "de" ... şeklinde devam etmektedir ve " Dil Kısaltması " adı verilir.

Aşağıdaki gibi " Türkçe " sayfaya iletişim formu eklemek isterseniz, dil kısaltması "tr" olmalıdır. Bu durumda formu doldurup Gönder butonuna tıklandığında gelen Form Başarılı sayfası Türkçe gelecektir.

Aşağıdaki gibi " İngilizce" sayfaya iletişim formu eklemek isterseniz, dil kısaltması "en" olmalıdır. Bu durumda formu doldurup Gönder butonuna tıklandığında gelen " Form Başarılı " sayfası İngilizce olarak gelecektir.

SİTEYE BİRDEN FAZLA FORMU NASIL EKLERİM ?

Siteye İletişim Formu, Online Kayıt Formu , İnsan Kaynakları formu gibi çeşitli formlar eklerken bu formlara sayı numarası verilmektedir. Her sitede İletişim Formu olduğunu varsayarsak İletişim formuda bu alana " 1 " yazılırken, aynı internet sitesine İletişim dışında 1 tane daha form eklemek istersek bu form 2. olarak sayılmalı, Online Kayıt Formu içerisinde bu rakam 2 olmalıdır. Aynı şekilde çeşitli formlar eklenirken daha önce eklenmiş olan formlar sayılarak eklemek istediğiniz form kaçınc ise bu alana o rakam yazılmalıdır. Form sayısı arttıkça bu sayı artmaktadır.

TOPLAM İNPUT SAYISI

"3" Form içinde bulunan (Dosya Seç, Güvenlik Sorusu, Email input alanları hariç) kaç adet input alanı var ise bunların toplam sayısıdır. Aşağıdaki görselde görüldüğü üzere 3 adet input alanı olduğu için kod şu şekilde olmalıdır

İNPUTLARIN İSİMLERİNE NE YAZMAMIZ GEREKİYOR ?

Form içerisine eklemek istediğiniz inputlar form_1, form_2, form_3, form_4 şeklinde devam etmelidir. Form içerisine her eklediğimiz alanın sayısını 1 arttırarak input alanlarını daha da arttırabiliriz. (form_6, form_7,form_8 .... ) İnput isimleri bu şekilde tanımladığı için form ile başmakatadır, örneğin input_1, input_2 şeklinde yazılamaz.

Bu şekilde input alanı toplamda 4 adet ise kod aşağıdaki gibi olmalıdır;

MAIL INPUT ALANINI ARTTIRMA

Toplam İnput Sayısı yazısında " 3 Form içinde bulunan (Dosya Seç, Güvenlik Sorusu, Email input alanları hariç) kaç adet input alanı var ise bunların toplam sayısıdır. " şeklinde bir tanım kullanmıştık. Bu durumda saymadığımız alanları arttırmak istersek, örneğin 2. mail alanı eklemek istersek, form_2, form_3 ... şeklinde sırası kaçıncı form oluyorsa, aşağıda görüldüğü üzere form_1 den sonra 2. input alanı olduğu için, eklediğimiz input alanına da form_2 yazıyoruz.

GÜVENLİK SORUSU

Form içerisinde iki tane security ( güvenlik ) alanı bulunmaktadır. Bir tanesi gözükür durumda, bir taneside gizlidir. Güvenlik kontrolünün sağlanması için" security1" ve "security2" alanlarının yazılması gerekir.

DOSYA FORMU GÖNDERME

Bu işlem Word, Excel, PDF, JPEG, PNG gibi çeşitli dosya formatlarının gönderilmesini sağlayan input alanıdır. Aşağıda bulunan kodda istenilen formatta CV ve fotoğraf gönderilebileceğimiz kod yer almaktadır. Dosya alanlarını arttırmak içim dosya gönderme formunda bulunan " file1 " ve " file2 " alanlarını arttırmak istersek;

 • file1
 • file2
 • file3
 • file4
 • file5

şeklinde toplamda 5'e kadar dosya ekleme alanı oluşturabiliriz.

FORM GÖNDERİLDİ SAYFASI

Translate alanına aşağıdaki alanların içerikleri eklenmediği için ilk etapta form gönderildi mesajı bu şekilde gelmektedir.

Yukarıda görmüş olduğunuz alanlar Yönetim Panelinde Translate alanına eklenmelidir.

 • FileEmailTitle1
 • FileEmailSuccess1

Gönder butonuna tıkladıktan sonra gelen alan aşağıdaki gibidir. Formunuz İletildi sayfasındaki tüm alanlar "Translate" alanında yer almaktadır.

Translate alanına ekledikten sonra form gönderildi sayfası aşağıdaki gibi gelmektedir;

GELEN MAİL

Burada gelen mail alanları translate alanına eklenmediği için gelen mail aşağıdaki gibidir;

Aşağıdaki alanar Yönetim Paneli > Translate alanına eklenmelidir;

 • EmailTitle1
 • EmailValue11
 • EmailValue12
 • EmailValue13

Bu şekilde eklendikten sonra gelen kutusunda aşağıdaki gibi görüntülenecektir;

Burada dikkat edilmesi gereken; EmailValue11 alanındaki "1" sayısının kod içerisindeki form_1 alanından gelen 1 olduğunu bilmemiz gerekir. Translate alanına eklerken, form_1 yerine form_82 olsaydı, translate alanına EmailValue182 şeklinde eklenmesi gerekirdi. Bu şekilde olması Form alanında ad soyad alanına yazılan alanın, gelen maildeki içeriğin eşleşmesi sağlanacaktır.

Form gönderme işleminde, herhangi bir hata mesajı aldığımız zaman kod içerisine @ViewBag.Message yazarak formun neden gitmediğinin hatasını ekrana yazdırabiliriz.

EmailisNull Email adreini boş bırakmayın anlamına gelmektedir.