CK EDİTÖR

Ck Editor eklemiş olduğunuz içeriği biçimlendirmenize veya kaynak kodu ve etiketleri düşünmeksizin resimler ya da linkler eklemenizi sağlar. Ofice programlarına benzer bir yapıya sahiptir. Yazılarımızı düzenlemek için bize bir çok araç sunar. Düğmeler anlamlı simgelerden oluşturulmuştur fakat anlayamadığınız simgeler olursa imleci üstüne getirerek ne olduğunu görebilirsiniz. Bazı düğmeler ise size aşağı açılan bir liste verecektir. Sağındaki simgesiyle bunları rahatça fark edebilirsiniz. Simgeye veya isme tıklamanızla aşağı doğru farenin sol tuşuyla seçebildiğiniz seçenekler açılacaktır. Aşağı açılan listeden aşağı ok ve tab tuşuyla istediğiniz seçeneğe gelebilir ve enter veya space(boşluk) tuşuyla seçebilirsiniz. Listeyi saklamak için esc tuşuna basmanız veya ekranın başka bir yerine tıklamanız yeterli olacaktır.

Bu sizin Ck Editor'un çeşitli fonksiyonlarına ulaşmanızı sağlayan menü düğmeleri içerir. Bütün düğmeler basit veya daha karmaşık gibi kendi işlevlerine göre gruplandırılmıştır. İçerik olarak ekleme yapabileceğiniz alan, araç çubuğunun hemen altında yazı yazdığınız boş alandır. Araç çubuğundan yaptığınız ayarlar hemen bu alanda uygulanacaktır.

KAYNAK KODLAR

" Kaynak " Belgenin kaynak kodunu görüntüler ve düzenleme imkanı sağlar. Kaynak alanına tıkladığımız zaman ,eklemiş olduğumuz içeriğin düzenleme alanına bütün alakalı HTML etiketleri ve özellikleri gelecektir. Kaynak Kodların görünümü sadece okunabilir olmadığı gibi bu alandan kodunuzu da düzenleyebilirsiniz.

KOD PARÇACIĞI EKLEME

discus.com.tr sitesinde olduğu gibi kod paylaşımı yapmak istediğimiz alanlarda bu seçeneği kullanabiliriz. Bu aracı kullanarak eklemiş oluğumuz içeriği metin olarak değilde, kod olarak gösterme imkanına sahip oluruz.

Kod Parçacığı Ekle simgesine tıkladığımızda aşağıdaki gibi bir pencere karşımıza çıkar ve kodu bu alana yapıştırabiliriz;

Bu durumda içerik olarak eklenen kod aşağıdaki gibi görüntülenecektir;

METİN DÜZENLEME

 1. Kalın
 2. İtalik
 3. Altı Çizili
 4. Üstü Çizili
 5. Tx Biçimini silmek istediğiniz alanı seçip butonuna bastığınızda bütün metin ayarları silinecek ve metin varsayılan fontuna geri dönecektir

 1. Numaralandırma
 2. Maddelendirme işareti ekleme

 • Sola Yasla
 • Ortala
 • Sağa Yasla
 • İki yana yasla

DOSYAYA LİNK VERME (WORD, EXCEL, PDF...)

CK Editör içerisine " Dosyayı İndir " yazıp, ikonuna tıklayarak daha önce dosya modülünden eklemiş olduğumuz dosyanın yolunu link olarak ekliyoruz.

Dosya modülüne eklemiş olduğumuz dosyanın yolunu kopyalayıp bağlantı ikonuna tıklanınca gelen ekranda URL kısmına yapıştırıyoruz.

Bu işlemler yapıldığı zaman Dosya İndir'e tıklandığı zaman word belgesi açılacaktır.

 1. Link ekle
 2. Link kaldır
 3. Bağlantı Ekle

RESİM EKLEME

İçeriğe Resim Eklemek için aşağıda bulunan Metin Araç Kutusundan Resim Ekle ( 1 ) butonunu tıklıyoruz.

Açılan Resim Özellikleri penceresinden Sunucuya Gözat butonu tıklıyoruz.

Dosya Modülü sayfası karşımıza geliyor ve eklediğimiz resimlerden birini seçiyoruz.

Seçtiğimiz resmin Genişliğini, Yüksekliğini, Kenarlık boyutunu, Yatay ve Dikey boşluğunu, Sağa ve Sola Hizalamayı Resim Özellikleri penceresindeki ilgili alanlardan ayarlıyoruz. Resim Özellikleri alanında ayarlamaları bitirdikten sonra Tamam butonunu tıklıyoruz.

Bu şekilde görseli ekleyerek makale içerisinde kullanabiliriz.

Tablo Ekleme işlemleri için aşağıdaki simgeye tıklayarak, eklemek istediğiniz tablonun sutun satır sayısını belirleyebilir, kenar çizgileri ekleyebilirsiniz.

 1. Yazı rengi
 2. Arkaplan rengi

 1. Tam ekran
 2. Blokları göster

 1. Biçem : Üstü çizili, altı çizili, italik vb gibi özellikler eklemenizi sağlar.
 2. Biçim : Hazır başlık etiketlerini kullanabileceğiniz liste açılır, istediğiniz başlık etiketini seçebilirsiniz.
 3. Yazı Türü : Font adını değiştirmek için butonuna basın ve aşağı açılan listeden size uygun fontu seçin. Kolaylık açısından listede fontlar kendi stilleriyle yazılmıştır.
 4. Boyut : Metnin büyüklüğünü değiştirir.