MAKALE ÖZEL ALAN EKLEME

Özel alanlar, belirli makale alanlarına ek bilgi eklemenizi sağlayan gelişmiş Discus özelliğidir. Bu ek bilgi alanlarına 'özel alan" adı verilir. Birçok alanda bizi çözüme ulaştıran bir seçenek olup, arayüz üzerinde istediğimiz şekilde, standartlar dışına çıkarak, kategorilere özel alan bağlayabilir ve kategori altına eklediğimiz makaleler içerisinde dilediğimiz şekilde görüntüleyebiliriz.

Sol menüden Makale Modülü » Makale Özel Alan linkine tıklıyoruz.

Kullanmak istediğimiz özel alanı öncelikle eklememiz gerekiyor. Başlık alanına Özel Alan "Kısa İsim " adımızı yazıyoruz, yazı editörü kullanmak istiyorsak CKEditör seçeneğine tıklıyoruz ve " Kaydet " butonuna tıklıyoruz.

Aşağıda görüldüğü üzere özel alan eklendi fakat herhangi bir kategoriye bağlanmadığı için hiçbir etkileşimi yoktur. Özel alanı bu şekilde ekledikten sonra hangi kategori altında bu özel alanı kullanmak isteresek seçim yapmalıyız.


Özel alanlar hangi kategori altında gelecekse seçim yapmak için; özel alanın yanında bulunan yuvarlak kutulara (radio box) tıklayarak seçim yapıyoruz, özel alanı hangi kategoriler ile bağdaştırmak istiyorsak kategorilerin yanında bulunan kare kutulara ( checkbox ) tıklayarak eşleştiriyoruz.

Aşağıdaki işlemi yaparak Futbol » A -Takım kategorisi altına eklenen makaleler içerisinde " Kısa İsim " adlı bir özel alanımız olacaktır ve web site arayüzünde istediğimiz içeriği bu alana ekleyebilir aynı zamanda istediğimiz içeriği getirebiliriz.

Makale Modülü » Makale Ekle seçeneğinden A-Takım kategorisini seçiyoruz ve özel alan penceresinde Kısa İsim özel alanını görüyoruz. Bu alan A-Takım kategorisi için etkileşimli hale getirildiği için bu kategori altına eklenen makale de aktif hale geldi.

Özel alanları etkinleştirdikten sonra seçtiğimiz kategoriler altına makale ekleme penceresinde kullanmaya hazır olduğunu gördük ve içerikleri aşağıdaki şekilde ekleyip kaydediyoruz.


Bu durumda makale web site arayüzünde sadece başlık gelmesi gerekirken kısa isminde geldiğini görüyoruz;

Bu yöntemi kullanarak bir çok kategoriye özel alan ekleyebilir, bir özel alanı birden fazla kategoride kullanabilirsiniz.