MAKALE SIRALAMA

Kullanıcılar kategorilerde bulunan makaleleri eklenme sırasına göre değil de, benzer makaleleri yan yana koyarak ve makalelerin önemine göre sıralamak isteyebiliyor. Discus'un varsayılan sıralama şekli ID'ye göredir, ilk eklediğiniz makale en başta yer alır, devamında eklenen makaleler bundan sonra gelir ve alta doğru devam eder. Makaleleri tıklanma sayısına, büyükten küçüğe, küçükten büyüğe, tarihe ve ID numarasına göre sıralama işlemi yapabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken sıralamak istediğiniz makalelerin aynı kategori altında olmasıdır, çünkü sadece aynı kategoriye ait olan makaleleri kendi içinde sıralayabilirsiniz. Farklı kategoriler altında yer alan makaleler için aynı sıra numaraları verilebilir.

Sol menüden Makale Modülü » Makaleler linkine tıklıyoruz.

Makaleler alanına girildiğinde tüm kategorilere eklenen makalelerin karışık şekilde listelendiğini görüyoruz. Bu durumda sıralamak istediğimiz kategoriyi seçerek sadece onun altındaki makaleleri listelememiz gerekir.

"Dil Seç" alanından sıralama yapmak istediğiniz dili seçip," Tüm Kategoriler " alanından da sıralama yapmak istediğiniz kategoriyi seçerek " Ara " butonuna tıklıyoruz. Görselde görüldüğü üzere Projelerimiz kategorisine eklenen makaleleri listelemek istiyoruz.

Her makale kendi kategorisi içerisinde sıralanacağı için, kategori içinde bu şekilde sadece kategorsine ait makaleler listelenmelidir. Bu işlemi yaparak sadece Projelerimiz kategorisi altına eklenen makaleleri listelemiş olduk.

Sıra numaralarını verip " Sırala " butonuna tıklıyoruz. Bu şekilde site arayüzünde eklenen kategorilerin yerleri istediğimiz şekilde değişecektir, yönetim panelinde ID'ye göre sıralandığı için herhangi bir yer değişikliği olmayacaktır.

SIRALAMA SEÇENEKLERİ

Sıralama işlemi yapmadan önce ne şekilde sıralama yapmak istiyorsak Kategori ayarlarından düzenleme yapıyoruz. Kategoriler sayfasına gelip bu ayarı yapmazsanız makaleler eklendiği sırada yer alır, sayı numarası verip sırala dediğimiz halde makaleler sıralanmayacaktır. Dolayısıyla aşağıdaki işlemleri takip ederek sıralama seçeneğinizi seçiniz. En çok tercih edilen seçenek " Küçükten Büyüğe " seçeneğini seçip, makale sıra numaralarını küçükten büyüğe vererek sıralamaktır. Bu durumda en küçük sıra numarasına sahip Makale en başta yer alacaktır.

Makale Modülü » Kategoriler seçeneğine tıklayarak,

Sıralama seçeneğini değiştirmek istediğimiz kategoriyi düzenliyoruz.

TIKLANMA SAYISINA GÖRE SIRALAMA

Burada " Hit " seçimi yaparak makalelerimizi en çok tıklanana göre sıralamış olacağız. Seçimi yapıp Güncelle dememiz yeterli. Artık bu kategorideki makaleler en çok tıklanan en başta ve daha az tıklanan devamında gelecek şekilde sıralanacaktır. Başka kategorilerde de en çok tıklanana göre sıralama ihtiyacınız varsa bu kategoriler için de aynı işlemi tekrarlayacaksınız. Hangi makalenin Hit sayısı daha yüksek ise o en başta olacaktır ve tıklama sayısı değişkenlik gösterdiği gibi, makalelerde değişkenlik gösterecektir. Varsayılan bu şekildedir.

" Hit " seçimini " Büyükten Küçüğe " seçersek en çok tıklanan makaleler en baştan başlayarak sıralanır. " Hit " seçimini " Küçükten Büyüğe " seçersek en az tıklanan makaleler en baştan başlayarak sıralama işlemi yapılacaktır.

SIRA NUMARASINA GÖRE

Bu alanda " Sıra " seçeneğini seçtiğimizde " Küçükten Büyüğe " seçeneğini seçersek, sıra numarasını en küçük rakamı verip küçükten büyüğe doğru sıralama işlemi yapabiliriz. Bu durumda en küçük sıra numarasına sahip Makale en başta yer alır, sra numarası arttıkça makaleler yan yana artarak devam edecektir.

Makale Sıra Numarasını " 1 " numarasını verdiysek, devamında gelen makaleye 2,3,4... şeklinde sıra numaralarını arttırarak devam edebiliriz.

Aşağıdaki gibi sıralanacaktır;

Sıra numarası vermeden makaleleri sıralama işlemi yaparsak, "0" kabul edileceğinden en küçük sıra numarası "0" algılanacak ve en başta bu makale yer alacaktır.

Gördüğünüz üzere " Proje 4 " sıra numarası yazılmadan sıralandığı için "0" kabul edildi ve en başa yerleşti.

Bu alanda " Sıra " seçeneğini seçtiğimizde " Büyükten Küçüğe " seçeneğini seçersek eklediğimiz makaleleri sıra numaralarını en başta görmek istediğiniz makaleye en büyük sıra numarasını, devamında da sıra numaraları küçülerek makaleleri sıralayabilirsiniz. " Küçükten Büyüğe " işlemlerinin ayınısı geçerlidir, sadece sıralama yaparken en başta olmasını istediğiniz makaleye en büyük sıra numarasını vermelisiniz, devamında gelmesini istediğiniz makaleler azalarak numaralandırılmalıdır.

TARİHE GÖRE SIRALAMA

Eklenen makaleleri güncelleme tarihine göre sıralama yöntemidir. Küçükten Büyüğe seçeneğiyle yeniden eskiye yani en son eklenen makaleyi yani sayarak en başta yer almasını sağlarız. Büyükten Küçüğe seçeneğiyle ise ilk eklenen yani tarihi eski olan makalenin daha önde yer almasını sağlarız.

ID NUMARALARINA GÖRE SIRALAMA

Discus'un varsayılan sıralama şekli ID'ye göre olduğundan daha önce bahsetmiştik, bu sebeple hiç bir sıralama ayarı yapılmadığı zaman ilk eklediğiniz makale en başta yer alır, devamında eklenen makaleler bundan sonra gelir ve alta doğru devam eder. Sıralama " Büyükten Küçüğe " seçiliyse ID numarası daha büyük olan daha ön sırada yer alır, " Küçükten Büyüğe " seçiliyse ID numarası küçük olan daha ön sırada yer alacaktır.